Základné informácie o podlahovom vykurovaní a chladení

Podlahové vykurovanie patrí medzi nízkoteplotné vykurovacie systémy a vysokoteplotné chladiace systémy. To znamená, že maximálna odporúčaná teplota vykurovacej vody do systému je 35 – 38 °C a maximálna odporúčaná teplota chladiacej vody do systému je 17 – 19 °C.

Klimatizačné systémy bežne využívajú teplotu na chladenie až do 7°C.  Preto je chladenie podlahovým systémom jemnejšie, nábeh dlhší a pohoda primeraná aj na bosú nohu. Pri chladení podlahou sa kontroluje rosný bod v priestore, kedy pri vzniku vyššej vlhkosti sa chladenie ukončí, či obmedzí.

 

Máte záujem o vypracovanie nezáväznej cenovej ponuky na podlahové vykurovanie? Vyplňte náš dotazník, my Vás kontaktujeme a oboznámime s potrebnými podkladmi. Následne pripravíme cenovú ponuku na mieru.

 

Výhody podlahového vykurovania a chladenia

Bezpochyby najväčšou výhodou podlahového vykurovania je teplotný komfort a optimálne rozloženie teploty vzduchu v miestnosti. Preto je podlahové vykurovanie synonymom tepelnej pohody v interiéry.

Vďaka nižšej cirkulácii vzduchu v miestnosti a nižšej prašnosti je podlahové vykurovanie vhodné aj pre alergikov.

Rozhodujúcou výhodou podlahového vykurovania je vysoká úspora nákladov na kúrenie vďaka nižšej energetickej náročnosti. Taktiež vysoká životnosť systému vďaka tomu, že materiál podlahového vykurovania nie je tak namáhaný.

Iste oceníte aj fakt,  že podlahové vykurovanie nezaberá priestor a tým pádom Vám poskytuje väčšiu flexibilitu pri zariaďovaní miestnosti

Podlahové vykurovanie je použiteľné so všetkými zdrojmi vykurovania, t.j. s tepelnými čerpadlami, plynovými a elektrickými kotlami, solárnymi panelmi či inými zdrojmi vykurovania.

Medzi ďalšie výhody patrí aj dlhá zotrvačnosť (čo je zároveň aj nevýhoda) a nepotrebný nočný útlm.

Podlahové chladenie poskytuje možnosť pasívneho chladenia, čo znamená využitie chladu prírody (podzemnej vody, zeme), kedy je v činnosti len malé čerpadielko a prevádzka je lacná.  V porovnaní s klasickým chladením u podlahového chladenia nevzniká prievan, čím je podstatne prívetivejšie k nášmu zdraviu.

Rovnako ako u podlahového vykurovania sú rozhodujúcim faktorom nižšie náklady na obstaranie, pretože rovnaký systém potrubia vykuruje aj chladí.

 

Vypracujeme pre Vás projekt podlahového topenia a zabezpečíme jeho realizáciu

Rozsah projektu je definovaný druhom zvoleného vykurovania, spôsobom regulovania, zdrojom tepla a chladu, stavebnými možnosťami a zámerom v časti podláh.

Rovnako dôležité pre projekt je poznať tepelnú stratu podľa miestností a v prípade chladenia zisky (ak nie sú známe, vieme ich vypočítať). Optimálne je navrhovať celú sústavu spolu s kotolňou, prípadne strojovňou, čo zabezpečí maximálny komfort v budúcnosti a úsporu prevádzkových nákladov. Úsporu nákladov systémom vykurovania však dosiahnete jedine vtedy, ak dôjde k dodržaniu projektu a stavby. Najvýhodnejším riešením je preto zadávať projektovú i realizačnú fázu jednej spoločnosti.

Samotná realizácia už potom zahŕňa inštaláciu vrstiev podlahového vykurovania na zhotovenú tepelnú izoláciu podláh zakončenú samonivelizačnou anhydridovou hmotou, ak nie je dohodnutá iná skladba ako napríklad suchý systém, stropné vykurovanie/chladenie a podobne. Všetky rozvody okruhov sú privedené k rozdeľovačom/zberačom, pripojené na prívodné a spätné potrubia ku zdroju tepla / chladu. Rozdeľovače môžu byť osadené rôznymi prvkami elektronickej zónovej regulácie podľa dohody a rôznym stupňom riadenia a komfortu pre majiteľa, vrátane napojenia na internet.

Za zdroj vykurovania a jeho nastavenie zodpovedá jeho zhotoviteľ. V prípade kompletnej dodávky vrátane kotolne / strojovne bude dodané aj jej zariadenie a riadne nainštalované a odladené.

Hlavnou výhodou kompletnej dodávky je, že majiteľ v každom prípade a pri akomkoľvek probléme kontaktuje iba jednu spoločnosť a problém je tak vyriešený rýchlejšie.

 

Komponenty podlahového vykurovania

  • plastové rúry (do 100 m /okruh),
  • rozdeľovač / zberač s jeho prietokomermi a uzatváracími prvkami okruhov,
  • termopohony pripojené k regulácii vykurovania / chladenia,
  • teplomery a ďalšie pomocné prvky podľa typu regulácie,
  • systémová doska,
  • dilatačný izolačný pás z peny,
  • systémové spojky a šroubenia,
  • inštalačné skrinky,
  • regulačný mechanizmus,
  • zónová regulácia.

 

Ďalšie technické špecifikácie týkajúce sa podlahového kúrenia

V prípade záujmu o ďalšie technické popisy, špecifikácie, katalógy či cenníky môžete navštíviť stránky našich zmluvných partnerov :

 

www.uponor.sk

www.rehau.sk

www.kermi.sk

www.viega.sk

 

Ďalšie alternatívy k podlahovému topeniu, ktoré zabezpečuje naša spoločnosť

Ide o stenové vykurovanie, stropné vykurovanie a klasické vykurovanie radiátormi, pomocou fan-coilov, kombinované systémy, elektrické kamenné sálavé panely, elektrické konvektory, elektrické podlahové vykurovanie, elektrické akumulačné pece.